کریسمس

کریسمس

کریسمس همه ساله توسط میلیون ها مسیحی در سراسر جهان در 25 دسامبر به منظور مقابله با بت پرستی جشن گرفته می شود. کریسمس عیدي مردمی است که توسط مسیحیان برگزار شده و در واقع جشن سالانه از تولد عیسی مسیح است. اگرچه تاریخ دقیق تولد عیسی مجهول است و آن را به صورت حدودی در نظر گرفته و روی آن توافق کرده اند. برخی از آداب و رسوم معروف معروف ایام کریسمس عبارت اند از هدیه دادن، ارسال کارت تبریک، تزئین درختان و چراغانی، آوازخوانی و جشن های خیابانی.
در واقع کریسمس هم جشن مقدس مذهبی و هم پدیده فرهنگی تجاری در سراسر جهان است و تقريبا دو هزار سال است که مردم سراسر جهان كريسمس را سنت و روالی مذهبی و سکولار مي دانند. جالب این که بدانید همه مسیحیان کریسمس را در یک روز جشن نمی گیرند، کشورهای مسیحی با جمعیت زیاد از قبيل روسیه ، اوکراین ، رومانی و یونان تاریخ 7 ژانویه را جشن می گیرند.

 

کریسمس

حقایق جالب درباره کریسمس

نکات مهمی که در رابطه با کریسمس وجود دارد را در اینجا مرور می کنیم:
ارتباط تولد عیسی مسیح با کریسمس
کریسمس یک جشن سالانه مسیحی است که به صورت حدودی در سالروز تولد عیسی مسیح جشن گرفته مي شود و این عید مسیحی توسط مسیحیان در سراسر جهان برگزار می شود.

 

حقایق جالب درباره کریسمس

ریشه لغوی کریسمس چیست؟

نام "کریسمس" از عبارت انگلیسی قدیمی Cristes maesse مي باشد و به معنی " جشن مسیح " و ریشه آن به قرن شانزدهم برمی گردد. این عبارت به مرور به خاطر تکرر استفاده به کریسمس تغییر یافت. استفاده از اصطلاح 'Xmas' به قرن شانزدهم برمی گردد. "X" در کلمه Xmas از زبان یونان باستان آمده است كه به معنای کریسمس مي باشد.

 

ریشه لغوی کریسمس چیست؟

ارتباط درخت کاج و کریسمس

منشأ یا استفاده از درختان کریسمس به مصریان باستان و رومیان برمی گردد. آنها از درختان همیشه سبز از قبيل صنوبر یا کاج ، تاج گل و گلدسته استفاده مي کردند و به امروز به عنوان نماد سر سبزي شناخته شد با اين تفاوت که هرچه می گذرد برای زیباسازی درختان از تزئینات پر زرق و برق تری استفاده می کنند.

 

ارتباط درخت کاج و کریسمس

بابانوئل و کریسمس

افسانه بابانوئل به یک راهب مذهبی به نام سنت نیکلاس اشاره دارد که در حدود 280 میلادی زندگی می کرد. نیکلاس مقدس که بسیار با تقوا و مهربان بود نامش در اغلب داستان های کهن مسیحیان ذکر شده است. او تمام دارایی خود را به مستمندان می داد، به روستاها سفر کرد و به فقرا و بیماران کمک مي كرد یکی از مشهورترین داستانهای سنت نیکلاس، زمانی است که برای سه خواهر فقیر جهزیه تامین کرد تا از برده فروشی توسط پدرشان نجات پیدا کرده و ازدواج کنند. بابانوئل در ابتدا لباسهایی به رنگ سبز، بنفش یا آبی می پوشیده است. با اين حال شركت کوکاکولا تصمیم گرفت لباس او به رنگی متناسب با مارک خود درآورد و از آن به بعد لباس بابانوئل قرمز شد.
طی سالهای متوالی محبوبیت نیکلاس گسترش یافت و حالا روز سالگرد درگذشت او دركريسمس جشن گرفته می شود و آن را روزی پر از شانس و خوشبختی و شادی می دانند.

 

بابانوئل و کریسمس

آداب کریسمس

هنگام تولد عیسی، چند پادشاه آن دوران معتقد بودند ستاره ای درخشان در آسمان درخشیده است و به همين دليل هدايای با ارزشي به سراسر دنيا فرستادند و از آن روز به بعد روز كريسمس نمادي براي هديه دادن و گرفتن تبديل شد. یکی از بهترین قسمت های کریسمس کیک آن است كه به كيك آلو مشهور است، کشمش در قرون وسطی به عنوان آلو شناخته می شد و مواد تشکیل دهنده كيك از ميوه هاي خشك و كشمش و آجيل است و طرز تهيه آساني دارد.
جوراب های کریسمس زیبا و گرم هستند و ژاكت هاي آن بسيار شيك و خاص مي باشند امروزه اغلب مردم آنها را براي كريسمس خريداري مي كنند و بخشی از این جشن شده اند؛ همچنين یکی از سرگرم کننده ترین آیین های کریسمس تبادل کارت های کریسمس است كه مي توان با سليقه خود آنها را با تزئینات دلخواه زیبا كرد. اين کارتها روشي براي بروز دادن احساسات خود به فردي ديگر و آرزوی سلامتی براي او است.

 

آداب کریسمس

فرق کریسمس و سال نوی میلادی

در ایران بسیاری از هموطنانمان تصور می کنند که کریسمس همان جشن سال نوی میلادی است و مسیحیان برای گرامی‌داشت سال نوی میلادی کریسمس را جشن می‌گیرند اما در اینجا متوجه شدیم که کریسمس ارتباطی با سال نوی میلادی ندارد بلکه در ابتدا یک جشن مذهبی بود که علت آن به دنیا آمدن حضرت مسیح بود. کریسمس و سال نوی میلادی حدود یک هفته باهم تفاوت زمانی دارند و این اشتباه به این خاطر رخ می دهد که مردم برای کریسمس چند روز تعطیل می شوند و این تعطیلات کریسمس را به سال نوی میلادی ارتباط می دهد. بنابراین تبریک گفتن سال نوی میلادی در کریسمس کار اشتباهی است.

 

فرق کریسمس و سال نوی میلادی

آژانس مسافرتی NPK

در بخش نظرات منتظر خاطرات و تجارب شما از حضور در جشن کریسمس هستیم. شما حاضر هستید برای حضور در این جشن هزینه بپردازید و تورهایی مانند تور اروپا را خریداری کنید؟

نظرات کاربران
دیدگاه