مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس 2024

سوئیس مدتهاست به دلیل کیفیت بالای زندگی، فرصت های شغلی، تحصیلات، مراقبت های بهداشتی و طبیعت دیدنی به کانون مهاجران تبدیل شده و سوئیس کشوری بسیار محبوب برای مهاجرت است. در سال 2018 بیش از 140000 نفر از شهروندان اتحادیه اروپا EFTA و غیر اتحادیه اروپا EFTA به سوئیس مهاجرت کرده اند و سوئيس با دارا بودن بیش از 25٪ ساکنان خارجی، بالاترین نسبت مهاجران را در جهان غرب دارد. گرچه سوئیس كشوري بسیار محبوب است، اما مهاجرت به آن آسان نیست و از دو طريق شهروندان اتحادیه اروپا و غير اتحاديه اروپا امكان پذير است.

 

مهاجرت به سوئیس

مقرارت اخذ ویزای سوئیس

از طریق سفارت سوئیس می توانید براي ورود به سوئیس از طريق کلیه کشورهای عضو شینگن اقدام کنید به عبارت دیگر سوئیس بخشی از منطقه شینگن است که از 26 کشور تشکیل شده، شهروندان کشورهای شینگن می توانند بدون ویزا به سوئیس نقل مکان کنند.
شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند تا 3 ماه بدون ویزا از سوئیس بازدید کنند و براي اقامت بیشتر باید مجوز اقامت و اجازه کار داشته باشيد كه به مدت 1 سال معتبر است. شهروندان کشورهای غير اتحادیه اروپا به مدت حداکثر 3 ماه نیاز به ویزای سوئیس دارند و براي اقامت بيشتر مجبور به درخواست اجازه اقامت و اجازه کار خواهند بود.

 

مقرارت اخذ ویزای سوئیس

انواع مهاجرت به سوئیس

اگر قصد اقامت در سوئیس را داشته باشید با استفاده از چند نوع ویزا می توانید وارد خاک این کشور شوید که به موارد زیر تقسیم می شوند:

ویزای کار، تحصیلی یا خانوادگی

براي افراد تبعه سوئیس یا فرزند مقیم نيز مي توانيد درخواست اقامت دائم دهید.

اقامت C یا اجازه اقامت دائم

بعد از 10 سال زندگی مستمر در سوئیس مي توان اقامت دائم (مجوز C) درخواست داد و پس از 12 سال اقامت دائم به عنوان شهروند سوئیس پذيرفته مي شويد.

ویزای L سوئیس

اين مجوز اقامت کوتاه مدت است و تا یک سال اعتبار دارد اما حداکثر تا 24 ماه می توان آن را تمدید کرد، مجوز L برای مهاجرانی کاري صادر می شود.

ویزای Bسوئیس

مجوز B برای اقامت اولیه یا موقت برای اتباع اتحادیه اروپا تا پنج سال و برای اتباع غیر اتحادیه اروپا تا یک سال صادر می شود و در صورت لزوم قابل تمدید است.

 

ویزای کار، تحصیلی یا خانوادگی

انواع ویزای سوئیس

سه نوع مختلف ویزای سوئیس وجود دارد:
ویزای کوتاه مدت: ویزایی با 90 روز اقامت برای گردشگری یا تجارت کوتاه مدت
ویزای غیر مهاجرتی : ویزای موقت و بلند مدت برای تحصیل یا کار براي يك دوره نامحدود
ویزای مهاجرت: ویزای بلند مدت و دائم برای کار یا بازنشستگی

 

انواع ویزای سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه های زندگی در سوئیس به دليل سیاست های دولت آن زیاد است. زوریخ به عنوان گرانترین شهر جهان شناخته می شود و در ژنو در جایگاه سوم قرار دارد، بنابراين هنگامی که قصد سفر و مهاجرت به سوئیس داريد بايد حقوق سطح بالايي داشته باشد و از پرداخت هزینه های زندگی بربياييد.

 

هزینه زندگی در سوئیس

کار در سوئیس

بازار کار در سويس بسیار رقابتی است و فرصتهای زیادی برای یافتن شغل حقوق بالا و شرایط کار دلپذیر به عنوان مهاجر وجود دارد و براي شهروندان غير اتحاديه اروپا مشكل تر است بازار كار سويس براي رشته هاي بیمه، فناوری اطلاعات، مهندسی، پزشکی بهترين گزينه است.

 

کار در سوئیس

تحصیل در سوئیس

سیستم آموزشی سوئیس یکی از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در جهان است. مجموعه ای از مدارس سوئيس برای خانواده های بین المللی مي باشد، از جمله مدارس دولتی سوئیس، مدارس خصوصی، مدارس دو زبانه و مدارس بین المللی. بیشتر دانش آموزان در سوئیس در مدارس دولتی که از سطح بالا و رایگان برخوردار هستند تحصيل مي كنند و خوب است بدانید که طول تحصیلات اجباری 9 تا 11 سال است.

 

تحصیل در سوئیس

بهداشت و درمان در سوئیس

بیمه درمانی سوئیس اجباری است و باید 3 ماه پس از ورود به آنجا بیمه شوید، درمانی اجباری مربوط به مراقبت های بهداشتی اساسی است، همچنین می توانید در سوئیس بیمه درمانی اضافی براي درمان رايگان برخي الزامات پزشكي اقدام كنيد.

 

بهداشت و درمان در سوئیس

نظرات کاربران
دیدگاه