برج پیزا

برج پیزا

ارتفاع این برج مشهور نزدیک به ۵۷ متر است و در منطقه توسکانی شهر پیزا قرار دارد. این منطقه از مهم ترین مقاصد تور اروپا برای ایرانی ها به شمار می رود و بسیاری از هموطنانمان معتقد هستند که نمی توان به ایتالیا سفر کرد و برج پیزا را ندید. در این سفر مجازی از NPK از برج پیزای مشهور دیدن خواهیم کرد و از دلیل کج شدن آن می گوییم، اگر در فکر خرید تور ایتالیا هستید، با ما همراه باشید.

برج پیزا در ایتالیا

معمار برج کج پیزا “دیوتسالوی” ایتالیایی است و شروع ساخت آن در سال ۱۱۷۳ بود؛ اما هنگامی که ساخت و ساز برج تا طبقه سوم رسید، این سازه جذاب شروع به کج شدن کرد و علت آن نیز سست بودن زمینی بود که برج را روی آن ساختند؛ به همین دلیل پروژه تا مدتها نیمه ساخته باقی می‌ماند. معماران معتقدند دلیل اصلی انحراف برج، جنس خاک منطقه است. زیربنای برج ۳ متر بود ولی بعد از ساخت برج و به علت لغزش خاک منطقه، قسمتی از زیربنا شروع به حرکت کرد.
جالب است بدانید که به صورت حدودی 180 سال طول کشید تا این اثر معماری، ساخته شود. دو دلیل اصلی برای این تاخیر بیان می‌شود:
جنگ های پیش آمده در منطقه توسکانی، دلیل توقف پی در پی این اثر بود و علت دوم این است که معماران در هر دوره‌ای با مرمت و ساخت قسمتی از برج، منتظر می‌ماندند تا خاک منطقه سفت‌تر شود.
سرانجام آندره پیسانو با ساخت برج ناقوس، این بنا را تکمیل کرد. در قرن نوزدهم، معمار مشهور – الکساندرو دالا غراردسکا تصمیم به مرمت و اصلاح کجی برج پیزا گرفت. این معمار ایتالیایی در حین تعمیر برج، برای اینکه مردم همچنان از پایه‌های برج دیدن کنند، شروع به کندن مسیری در اطراف برج کرد. در نهایت ایده این معمار نیز موفق نبود و برج پیزا نه تنها اصلاح نشد بلکه کج تر هم شد.
در دیواره‌های برج از سنگ مرمر استفاده شده است و مرمری که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته درواقع سنگ‌های دزدیده شده هستند! مردم پیزا این مرمرها را از همسایه‌های خود – شهر لوکا – به سرقت برده‌اند! در مورد مشخصات این بنا اشاره کنیم که برج به سبک رومی ساخته شد و حدود 15000 تن وزن دارد. ارتفاع آن از پایه، نزدیک به 58 متر است و از زمین حدود 55 متر فاصله دارد. قبل از اینکه از پله های برج بالا بروید، نفس عمیقی بکشید چون قرار است در 296 پله مارپیچی قدم بردارید، یعنی چیزی در حدود 8 طبقه از برج بالا بروید.

برج پیزا در ایتالیا

چرا برج پیزا نمی افتد؟

تا اینجا متوجه شدیم که کج بودن برج ایفل ذهن معماران زیادی را به خود مشغول کرده بود. حالا مسئله برج پیزا دیگر این نبود که برج راست قامت شود، بلکه مهندسان می‌خواستند تا از انحراف بیشتر برج جلوگیری کنند. ولی بارها این تلاش بی نتیجه ماند و حتی یکبار در سال ۱۹۹۰ دولت ایتالیا مجبور شد تا درهای برج را به روی توریست ها ببندد.
در نهایت در دهه 1960، بعد از اینکه دولت ایتالیا از ترمیم برج ناامید شد، از جامعه جهانی برای حل این مسئله کمک خواست. بالاخره در سال ۲۰۰۱ مهندسان توانستند پایه‌های برج را بتن‌ریزی و تقویت کنند و این برج دیگر خطری برای گردشگران و بازدیدکنندگان نداشته باشد؛ بنابراین برج پیزا در حال حاضر دیگر خطر ریزش ندارد.

چرا برج پیزا نمی افتد

داخل برج پیزا

کمتر کسی می داند برج پیزا در حقیقت یک برج ناقوس برای کلیسای جامع شهر پیزا بود. برج ناقوس دارای هفت زنگ و هر زنگ مطابق با یکی از هفت نت موسیقی است و در مراسم مختلف زنگ مخصوص، به صدا در می‌آید. بیشتر تغییرات در برج و از جمله اضافه شدن این ناقوس‌ها، اواسط قرن هفدهم انجام شد و از این زمان بود که برج بیشتر از پیش، از طرف شمال شروع به پتاب برداشتن به سمت جنوب کرده است. امروزه توصیه می شود که توریست ها به داخل برج پیزا نروند و در داخل آن هم چیزی جز پلکان مارپیچ مرمرین و در نهایت چند ناقوس وجود ندارد.
شاید برایتان عجیب باشد که بدانید اهالی این شهر، تمایلی به بالا رفتن از برج ندارند. چون معتقدند این برج آنقدر زیبا هست که لازم نیست از بالای برج به سایر زیبایی‌های طبیعت نگاه کنیم! این برج همچنین به عنوان سمبلی از مبارزه با قوانین طبیعت و غلبه بر گرانش زمین شناخته می‌شود. در بسیاری از کتاب‌ها و آثار سینمایی از این سمبل کجی پیزا استفاده شده است.

بازدید از برج پیزا

صفحه رسمی برج پیزا، ساعات بازدید را از 9:00 تا 16:00 اعلام کرده است. اگر تور ترکیبی اروپا را خریداری کرده باشید و به دیدار ایتالیا بروید، بازدید از برج پیزا در برنامه سفر شما قرار خواهد داشت حتی اگر بازدید از برج پیزا در برنامه سفر شما نباشد باز هم خیلی راحت می توانید با مراجعه به این آدرس از این سازه مشهور دیدن کنید.
آدرس برج پیزا: ایتالیا، شهر پیزا، خیابان کونتسا ماتیلده

بازدید از برج پیزا

قیمت تور ایتالیا

در وبسایت NPK می توانید انواع تورهای اروپا را به مقاصد مختلف بیابید و به دلیل قیمت های متنوع تورها آنها را باهم مقایسه کنید. اگر قصد خرید تور ندارید و فقط علاقه مند به آشنایی با اروپا، ایتالیا یا موضوعاتی از قبیل نقشه ایتالیا هستید، می توانید از این لینک ها استفاده نمایید.

نظرات کاربران
دیدگاه